Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Orbáncfű, az Év Gyógynövénye

Orbáncfű, az Év Gyógynövénye

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztály 2013-tól évente meghirdeti az Év Gyógynövénye versenyt. A megmérettetéssel nem titkolt céljuk, hogy népszerűsítsék és megismertessék a gyógynövényeket, ezeket a páratlan teremtményeket a nagyközönséggel.

Nosza, mi sem áll közelebb a gyógynövényes alvópárnákhoz, mint a gyógynövények! Tisztelegjünk hát a legújabb győztes, az orbáncfű előtt!

Év Gyógynövénye – 2019

A 2019-es Év Gyógynövénye verseny trófeása teljesen megérdemelten vitte el a pálmát. Az orbáncfű kivételes gyógynövény, nagyon szeretjük, függetlenül attól, hogy a bükki gyógynövényes párna gyógynövényválogatása nem tartalmazza.

Viszont hadd számoljak be arról, hogy 2014-ben a citromfű, 2016-ban a kamilla, tavaly pedig a levendula büszkélkedhetett ezzel a kitüntető eredménnyel. Miért éppen ezt a három gyógynövényt emeltem ki? Azért, mert mindháromból tömünk a bükkszentkereszti gyógynövényes vánkosokba!

Mivel szívügyem a természetgyógyászat, és a gyógynövények nagyon közel állnak hozzám, meg kell említenem a kimaradt három, szintén csodálatos növényt: a máriatövis, a galagonya és a mák is megnyert már egy-egy évet magának a gyógynövények versenyében.

Ismerjük meg az idei győztest!

Orbáncfű – a stresszoldás királynője, a depresszió ellensége

Leginkább közimert tulajdonsága, hogy a legerősebb növényi antidepresszáns és nyugtató. Ha nincs időnk és/vagy módunk, kedvünk „természetes úton” (sport, túrázás, olvasás, egyéb szorongáscsökkentő kikapcsolódás) levezetni a bennünk felgyülemlett feszültséget, erre egyik legjobb megoldás a gondűző orbáncfű.

Immunerősítő hatásához kétség sem fér. Több vírus esküdt ellensége: herpesz-, HIV, hepatitis B, C. Epe- és vízhajtóként, vértisztítóként, görcsoldóként és nyákoldásra is ideális, vérnyomáscsökkentő tulajdonságokkal is bír.

Külsőleg alkalmazva a bőrre gyakorolt hatása is frenetikus. Vöröses olaja Fertőtlenít, elősegíti a sebgyógyulást. Ránctalanító, visszérre, ekcémára, narancsbőrre, zúzódásokra, műtéti hegekre is ajánlott. Gargalizálószerként a szájüregi betegségek ellenlábasa.

Figyeljünk a felhasználási javaslatra, és kérjük ki hozzáértő személy tanácsát, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban!

 

Orbáncfű tea

 

Ellenjavallt

Ne fogyaszd várandósság, szoptatás alatt, gyerekeknél 12 éves kor alatt sem ajánlott. Csökkentheti egyes kemikáliák (fogamzásgátló, fájdalomcsillapító, antidepresszáns) hatását. Vérhígítót, altatót, antidepresszánst szedők, és gyanítható/bizonyított epekő esetén is meggondolandó a fogyasztása.

Fényérzékenységet okoz! Vedd komolyan, hogy a napozás+orbáncfű kombináció kerülendő!

Mint mindent, az orbáncfűvel való gyógykezelést sem szabad túlzásba vinni! Attól függetlenül hogy gyógynövény, ha nem tartjuk be az ajánlott adagot és felhasználási módot, árthat is, illetve mellékhatásokat is okozhat. Tanuljuk meg, hogy a gyógynövények a barátaink, de természetes gyógyszerek!

A legenda szerint az orbáncfüvet Krisztus vére szentelte fel, ezért is ereszt vöröses levet. A népi hagyományok tűzre vetve füstjét felszentelésre, a gonosz, és más ártó lények elűzésére vetik be.

Bontsunk pezsgőt, vagy főzzünk egy jó gyógyteát – koccintsunk az orbáncfűre! Egészségünkre!

 

forrás:

https://librarius.hu/2019/03/13/ismerd-meg-a-gyogynovenyt-ami-varazserovel-bir/

https://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2016/08/14/orbancfu-az-erzekeny-lelkek-gyogyito-viraga/

Tartalomhoz tartozó címkék: gyógynövények
Az oldal tetejére