Leírás
Gyógyhatásai
Az erdei málna leveléből kellemes ízű, vízhajtó hatású gyógytea készíthető. Számos bajra hoz enyhülést, például bélgörcsökre, gyomorfekélyre. Enyhíti a hányingert, segíti az emésztést. Összehúzó hatású, hasmenés esetén is ihatjuk a teáját.
Gyereknek adhatjuk hasfájásra. Torokfájásnál gargarizálásra, afta, fogínyvérzés esetén szájöblögetésre használjuk.
Tonizáló hatással van a myometriumra (a méh simaizomzatára) így erősíti a tolófájásokat, megkönnyíti a szülést. Enyhíti a menstruációs fájdalmat. Fehérfolyásra irrigálni kell vele.
Immunrendszer erősítő és lázcsillapító tulajdonsága is van. Külsőleg bőrfertőzésekre, szembántalmakra használhatjuk.
Elkészítés
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Felhasználása
Idült vastagbélgyulladásnál napi egy csészével kell inni, amíg a gyulladás el nem múlik. Köszvény ellen is napi egy csészével szükséges, csökkenti a húgysavat. Nátha, láz esetén iszogassanak erdei málnalevél teát, csökkenti a kellemetlen tüneteket. Enyhíti a görcsös menzeszt, erősíti a méhfalat, ezért vetélés kivédésére is használják.
Mivel a méhizom működését szabályozza, a megtermékenyített petesejt megtapadása után 12 hétig, valamint szülés előtt és után 2-3 hétig is ajánlatos inni napi egy csészével belőle. Erősíti a fogakat, a körmöt, a csontokat, védi a bőrt. Pattanások elmulasztására is használják, ilyenkor a napi egy csésze tea elfogyasztása mellett a bőrt külsőleg is kell mosogatni a teájával.
Élénkítő, frissítő hatása miatt mindennapi fogyasztásra is ajánlott. Fogyassza napközben bármikor, lehetőleg ízesítés nélkül. Napi egy-két csészével korlátlan ideig iható.
Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható (egy teáskanál teafű, 2,5 dl vízhez).
Kivonat Lopes-Szabó Zsuzsa: A bükki füvesember nyomában című könyvéből