A szabad ég alatt való alvás sokak számára rettegett téma, de valójában kevés az olyan tényező, amely képes lehet annyira befolyásolni az éjszakánkat a csillagos ég alatt, hogy az végül rémes legyen. Sokkal valószínűbb, hogy egy igazi, feltöltő alvásban lesz részünk és reggel megtapasztaljuk, milyen frissen, teljesen kipihenten ébredni. Gondoltad volna, hogy a szabadban alvásnak az egészségre nézve is vannak jótékony hatásai? Nézzük, miben más kint aludni, mint bent, a jól megszokott ágyunkban, lakásunkban.
Pár éjszaka a szabad ég alatt és a belső órád azonnal helyreállt
Folyamatos fáradtság? Kialvatlanság? Egész napos tompaság? Alvászavarok? A Coloradói Egyetem kutatásainak eredményei alapján úgy tűnik, hogy elég néhány éjszakát a szabad ég alatt tölteni ahhoz, alaposan kipihend magad, és a szervezeted belső órája visszaálljon a természetes kerékvágásba.

Ennek kulcsa valójában a kevesebb elektronikus kütyü és a több alvás harmóniáján alapszik. Mindannyian tudjuk, hogy az okostelefonjaink, laptopjaink, a televízió és a hasonló eszközök nem a legjobb hatással vannak szervezetünk. Esténként jobb, ha minél hamarabb kikapcsolsz minden elektronikus kütyüt magad körül, ugyanis ezek a szerkezetek mind-mind mesterséges fénnyel világítanak, ami összezavarja a cirkadián ritmust, azaz a szervezet biológiai óráját, és emiatt sokkal tovább maradsz ébren.
Sajnos a modern társadalom egyre kevésbé figyel erre a természetes ritmusra és hajlamosak vagyunk magunkat túlhajszolni, ami hosszú távon egyáltalán nem jó a szervezetnek, sőt cukorbetegséghez, vagy elhízáshoz is vezethet. Amikor tudatosan elvonulunk, és a szabad ég alatt töltjük az éjszakát, akkor csak természetes fénnyel érintkezünk, ezért a szervezetünk hamarabb elkezd felkészülni a pihenésre, ami után az alvás jóval nyugtatóbb és egészségesebb is.
A testhőmérséklet is a megfelelő szinten, a szervezet pedig regenerálódik
Tapasztaltad már, hogy nyitott ablak mellett jobban lehet aludni? Nos, az éjszaka folyamán testhőmérsékletünk enyhén lehűl, ez természetes jelenség, ilyenkor hatékonyabban zajlanak a regenerációs folyamatok. Az éjszakai hőmérsékletesés is ezt segíti elő. Persze megfagyni nem kell a szabad ég alatt sem, egy takarót nyugodtan lehet használni. Igazából a legjobban elvileg teljes sötétségben és enyhén hűvösben lehet aludni, a szabad ég alatt pedig ez szinte 100%-ban garantált.
Arra születtünk, hogy folyamatos összeköttetésben legyünk a földdel
Testünk jó elektromos vezető, a földfelszín negatív töltésű, és ha szabad bőrfelülettel érintkezünk vele, akkor működik a földelés jelensége. A stressz, elektroszmog, szabadgyöktermelés, gyulladásos folyamatok mind pozitív töltést eredményeznek a testben, amit a földelés ellensúlyozni tud. Őseink mezítláb vagy legfeljebb bőrtalpú lábbelikben jártak, ráadásul többnyire a földön aludtak. A természetközeliség, a szabadban alvás megadja mindannak a lehetőségét, hogy ezt a mechanizmust alkalmazzuk.

Persze nem titok, hátrányai is vannak a szabadban alvásnak. Ismeretlen helyen, szokatlan háttérzajok hatására sokan nyugtalanok. Szervezetünk fokozott készenléti állapotban tart minket, hogy gyorsan tudjunk reagálni a várható veszélyre. Ez felületes alváshoz vezethet. Ezen kívül az éjszaka folyamán jó pár fokot lehűlhet a levegő, így az elalvásnál még komfortos hőmérséklet, hajnalra hideg lehet és ez is idő előtt felébreszthet. Ezen kívül vannak hangyák, bogarak, pókok, és így tovább. Ezért itt van néhány tipp, hogy mire figyeljünk annak érdekében, hogy pihenésünk a lehető legjobb legyen a szabad ég alatt, és reggel frissen, üdén, teljesen kipihenten ébredjünk.
Tippek a szabad ég alatt alváshoz
- Érdemes még a világosban felfedezni a terepet és nem egy hangyaboly kellős közepére megágyazni.
- Takarózzunk be teljesen, hogy a hajnali hideg levegő ne ébresszen fel, vagy készítsünk ki magunknak melegebb öltözetet, hogy azt csak pillanatok alatt magunkra tudjuk venni.
- Használjunk szúnyogírtó sprét, ha teljesen a szabad ég alatt alszunk, vagy vigyázzunk, hogy mindig zárjuk a sátor ajtaját, hogy ne adjunk szabad utat a bogaraknak.
- Mindig érdemes gondolni arra, hogy bármikor eleredhet egy nyári zápor, csomagjainkat tegyünk biztonságos helyre, mindig legyen nálunk egy ponyva, és esőkabát, amit eső esetén elő tudunk venni.
- Mindig figyeljünk arra, hogy fekhelyünk kialakításával ne tegyünk kárt a természetben, és ne hagyjunk magunk után szemetet.
+1. A nyugtató és stresszoldó hatás fokozása érdekében a szabad ég alatti alvásunkhoz is válasszunk gyógynövényes párnákat, vagy akár gyógynövényes szemmaszkokat.

Hogyan lehet a szabad ég alatt aludni?
Több módja is van annak, hogy a természetben töltsük az éjszakát. Válogassunk aszerint, hogy mennyire vagyunk bevállalósak, illetve hogyan tudjuk előteremteni magunknak a szükséges kellékeket.
Az egyik legbiztonságosabb mód, ha sátrazunk. Ez megvéd az esőtől, a legtöbb bogártól és vadállattól, kicsit a széltől is. Szükségünk van egy megfelelő nagyságú sátorra, polifoamra, vagy matracra, hálózsákra, illetve a kedvenc gyógynövényes párnánkra.
Ennél bevállalósabb a függőágyban alvás. Nem is gondolnánk mennyire kényelmes egy függőágyban éjszakázni. Itt azonban már figyelni kell arra, hogy sem eső, sem szél ellen nem vagyunk már annyira védve. Érdemes kifeszíteni fejünk fölé egy ponyvát és jó vastag hálózsákba bújni.
Aki pedig igazán kész a legextrémebb dolgokra is, az a földre teheti matracát, vagy polifomját és úgy töltheti az éjszakát. Ami biztos, hogy hosszasan elalvás előtt a csillagokat csak a legbevállalósabbak tudják csodálni.
Érdemes tehát mihamarabb, még az idén nyáron kipróbálni milyen is a szabad ég alatt aludni, ahogy őseink is tehették régen. Megfelelő előkészületekkel, biztonságos helyszín kiválasztásával, optimális takarózással, elegendő rovarírtó spray-vel, egy életre szóló élménnyel gazdagodhatunk, megtapasztalhatjuk milyen is az igazi alvás.