Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A farsang hagyományai nyomában

A farsang hagyományai nyomában

A legtöbb ember életében időszakosan játszik csupán nagy szerepet a farsang: legelőször, amikor még gyerek és részt vesz az óvodai majd iskolai jelmezversenyen, és persze az utána megrendezett fergeteges mulatságon. Egy középiskolás tini életéből ezek a programok teljesen eltűnnek, a farsang ebben az időszakban maximum a fánk- sütésben és evésben köszön vissza.

Pár év elteltével azonban újabb farsangi hullám veszi kezdetét: erről első kézből tudok beszámolni, hiszen a kislányom is abba a korba lépett, amikor már előszeretettel bújik különböző jelmezekbe és érdekli minden izgalmas program. Szülőként ilyenkor éljük a második farsang-láz korszakát, amit elképzelhető, hogy talán még annál jobban is élvezünk, mint a saját gyerekkorunk farsangi báljait.

     Ha szeretnél többet megtudni a farsang eredetéről, tarts velem, a cikk végén pedig egy ötletes, ám könnyen elkészíthető jelmezt is mutatok Neked!

Minden gyerek és felnőtt kedvence a farsangi fánk.

A farsang eredete

A farsangi időszak január 6. Vízkereszttől, egészen a negyven napos nagyböjt kezdetéig, vagyis hamvazószerdáig tart. Bizonyos szokások már az ókorban is jelen voltak, mikor az emberek nagy mulatozással köszöntötték a tavaszt és búcsúztatták a hideg telet. A 16-17. században az erkölcstelen szokások miatt tiltották az ünneplést, ám később a német területről származó hagyományok új farsangi tradíciókat eredményeztek.

Manapság már inkább csak a “farsang farka”, vagyis a farsangi mulatozás csúcspontja kap nagy szerepet, ilyenkor kerülnek megrendezésre az iskolai beöltözős mulatságok, és ekkor tartják a világszerte híres riói és velencei karneválokat is.

A busójárás hagyománya régre nyúlik vissza.

Farsangi beöltözés és busójárás

A jelmezes karneválokhoz itthon a mohácsi busójárás áll a legközelebb: ilyenkor a férfiak birkabőrbe és faálarc mögé bújnak, majd a nap végén hatalmas tüzet gyújtanak, és elégetik a telet szimbolizáló koporsót, körtáncot járva a máglya körül.

A farsang egyik legismertebb hagyományát képző beöltözés az évszázadokkal ezelőtti dramatikus játékok idejéről ered, melyekben akkor állatmaszkokat hordtak a szereplők.

Innen származik tehát a gyerekek kedvenc farsangi tradíciója, a jelmezbe öltözés. Ahogy ígértem, mutatok egy nagyon egyszerűen elkészíthető, szuper jelmezt, amit együtt is elkészíthettek gyermekeddel. Amellett, hogy remek közös programnak ígérkezik, együtt találhatjátok ki, hogy pontosan milyen legyen az álarc. Kicsinyed pedig      saját ötleteit megvalósítva      sokkal inkább magáénak fogja érezni a jelmezt. Érdekel a jelmez elkészítésének folyamata? Olvass tovább!

Számtalan jelmezt elkészíthettek közösen, otthon is.

Repülős pilóta jelmez

Melyik kisgyerek      ne álmodna arról, hogy egy nap pilótaként vagy űrhajósként szelje az eget? Farsangkor a gyermeked       egy napra nem csak      pilóta, hanem maga a repülőgép is lehet! Nincs más dolgotok, mint a következő lépések mentén elkészíteni a jelmezt:

  1. Rajzoljatok egy nagy kartonpapírra repülőgépszárnyakat, majd óvatosan vágjátok ki.
  2. A robusztusabb hatás érdekében ragasszátok le a széleit fémet idéző ragasztószalaggal, és tűzzetek bele rajzszögeket – ezek szimbolizálják a csavarokat.
  3. A hajtóművet többféleképpen is elkészíthetitek: ragasszatok össze vécépapírgurigákat, használjatok konyhai törlőkendő tekercset vagy ragasszatok lefestett 1,5 literes üvegeket a szárny belsejébe, aminek az aljából láng alakú és mintájú karton, vagy narancssárga és piros csíkok lógnak ki.
  4. A vagány repülős pilóta jelmezt pilóta szemüveggel vagy sapkával dobhatjátok még jobban fel.

Az elronthatatlan jelmezek közé tartoznak az állatmaszkok.

Egyszerű, de nagyszerű jelmez

A legkönnyebben kivitelezhető jelmezek közé az állat álarcok tartoznak. Kreatív és könnyen megvalósítható jelmez      ezen kívül a szőlő –      amikor a gyermek ruhájára felfújt lufikat rögzítünk –      vagy a tükörtojás jelmez.      A tükörtojáshoz      egy nem használt fehér lepedő közepébe vágj lyukat, amin a gyermek kidughatja a fejét, majd a nyakrész körüli részre varrj sárga kört – ez lesz maga a tojássárgája.

 

Remélem, hogy hasznosnak találtad elmerülni kicsit a magyar farsangi hagyományokban, és sikerült egy      ihletet adnom a jelmezekhez is. Ha elkészítetted valamelyik jelmezt, küldd el nekem Facebookon vagy e-mailben, szívesen megnézném az elkészült alkotást! Ha szeretnél még több segítséget kapni az álarcok elkészítéséhez, nézd meg az alábbi videót!

Izgalmakkal teli farsangi időszakot és kellemes mulatozást kíván a Bükkszentkereszti Gyógynövényes Párnák.

Az oldal tetejére