Leírás
Ugye ismerik az érzést: reggel arra ébredünk, hogy kapar, reszel a torkunk, fáj a nyelés, a beszéd: ez mindig a kezdődő influenza jele.
A két-három napig tartó torokfájás aztán elmúlik, mikor elkezd folyni az orrunk, lázasak leszünk, fáj minden tagunk. És akkor már köhögünk is, eleinte csak kicsit, aztán egyre jobban és egyre gyakrabban. Sokszor előfordul, hogy a köhögés nem is múlik el a nátha többi tünetével együtt, hanem makacsul megmarad, szárazzá és kínzóvá válik.
Ilyenkor komoly segítség a Gyuri bácsi-féle Tüdőfűleveles teakeverék (A torok barátja tea), mely köhögést csillapító, légutakat tisztító, köptető hatású növényekből áll.
A teakeverék ajánlott torok nyálkahártya-irritációra, krákogásra, torokfájásra, mandulagyulladásra, köhögésre, hörgőgyulladásra, asztmára, krónikus légúti betegségek kiegészítő kezelésére.
Elkészítés
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Fogyasztása
A megfázásos eredetű köhögést 2-3 nap alatt elmulasztja napi egy csésze Tüdőfűleveles teakeverék. A nap folyamán elosztva kortyolgassa, lehetőleg ízesítés nélkül. Ha viszont a tünetek 4-5 napon belül nem múlnak el, feltétlenül keresse fel háziorvosát!
A nagyvárosi szmogos, ködös, szennyezett levegő sokaknál provokál krónikus hörgőgyulladást, ebben az esetben is nagy hasznát vehetik a Torok barátja keveréknek. Ilyenkor is elegendő napi egy csészével inni belőle a fent leírt módon egészen addig, míg a tünetek el nem múlnak. Dohányosoknak heti egy csésze javasolt a légúti betegségek megelőzésére.
Asztmások akár folyamatosan is fogyaszthatják. Napi egy csészével 3 hónapig iható, utána 4 hét szünetet kell tartani.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott.
Ki ne ismerné a pemetefű cukorkát? Az orvosi pemetefüvetköhögés esetén vagy légcsőhurut ellen is alkalmazhatjuk. Magában annyira keserű a teája, hogy ajánlatos inkább keverékben használni.
A mezei kakukkfű teája megvéd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét, erősíti immunrendszerünket. Vérbőséget fokozó hatása javítja a vérkeringést, és vérszegénység esetén is kiváló. Alkalmas köhögés, hörgő- és szájüregi gyulladások kezelésére, orrdugulásra inhalálni is lehet vele. Nyálkaoldó, köptető hatása is van. Újabban vírusos betegségekre javasolják.
A tüdőfűlevél mindenféle légzőszervi betegség legjobb gyógyszere. Használjuk krónikus hörgőgyulladásra, torokfájásra, köhögésre, asztmára, szamárköhögésre. Letapadt hörgő esetén köptető, használják vérköpéses tüdőbajra is. Vérzéscsillapító, izzasztó hatású.
A lándzsás útifű oldja a letapadt nyákot. A légutak gyulladásos megbetegedéseiben, köhögés csillapítására, köptetőként használják baktériumölő, gyulladáscsökkentő hatása miatt.
A kis ezerjófű gyulladáscsökkentő, baktériumölő, lázcsillapító hatású növény.
A cickafark és a körömvirág gyulladáscsökkentő hatása szintén elengedhetetlen meghűléses és vírusos megbetegedések esetén.
A fehér akácvirág kiváló köhögéscsillapító, nyálkaoldó hatású. Köhögés esetén ajánlott fogyasztani önmagában vagy más gyógynövényekkel együtt. Ízjavítónak is tehetjük keverékekbe.
Az ökörfarkkóró kiváló hurutoldó, köptető hatású. Enyhíti a köhögési ingert, ezért minden köhögés elleni teában ajánlott alkalmazni.
A szurokfű enyhíti a megfázásos, influenzás tüneteket, tisztítja a légutakat, csillapítja a köhögést és enyhíti az orrmelléküreg-gyulladást, valamint a tüdőgyulladást is. Görcsoldó, antiszeptikus, köptető hatása miatt hörgő- és hangszalaggyulladás, rekedtség esetén is hasznos.
Az orvosi veronika asztma, rekedtség, köhögés és tüdősorvadás esetén is hatásos.