Igen, a szívnek is van világnapja. Még szép, hiszen annyi mindennek van ünnepnapja, hogyan maradhatna ki egy olyan nélkülözhetetlen szerv, mint a szív? A Szív Világnapját szeptember utolsó vasárnapján ünnepeljük. Ez idén 29-ére esik. Szerintem a jeles napok egyik legjelesebbike ez az ünnep.
Az alvászavar népbetegség. Talaján számtalan betegség szökken szárba. Ha nem tudjuk kialudni magunkat úgy, ahogyan az „meg van írva”, nem csak a másnapi levertséggel kell számolnunk. Pár álmatlan éjszakát még simán kiheverünk, de hosszú távon számolnunk kell krónikus betegségekkel, ideértve egyes szív és érrendszeri kórokat, károkat is.
Egy 2012-es kutatás szerint (kiszűrve a genetikai és túlsúlyos személyeket) négyszeresére emelkedett a stroke kockázata azok között, akiket hyposomnia* vagy insomnia** gyötört.
A 2011-es kutatás pedig nem kevesebbet állít, minthogy az alváshiány a szívbetegségek melegágya és aki nem alszik hat órát vagy alvásának minősége nem megfelelő, 48%-kal nagyobb eséllyel esik áldozatul a szívbetegségeknek és az ebből eredő elhalálozásnak.
Számoljunk a szívvel!
Te mikor szoroztál utoljára számológép nélkül? Bevallom, én az idejét sem tudom. Mivel kiváló agytorna, így nem számológéppel, hanem a jó öreg papír-toll-agy módszerrel számoltam ki, mennyit ver átlagosan egy ember szíve, ha mondjuk 70 évig él – percenként 80-as átlagpulzussal számolva.
Meglepő, de ez az élő motor a mellkasunkban ~ 2,5 milliárdot dobban 70 év alatt. Ez tényleg csak egy átlagos adat, de szerintem ekkora számnál lehet a szórás x millióval több vagy kevesebb…
Ha kíváncsi vagy mennyit ver a te szíved, legegyszerűbben a nyakadon, a nyelőcső mellett teheted ezt meg. Ha esetleg elkezdesz szédülni számolás közben, enyhíts a nyomáson, mert ez azt jelzi, hogy nem elég az oxigén az agyadnak. Bizony! Az agy rendkívül gyorsan reagál az oxigénhiányra, ennek jele a szédülés. De térjünk vissza a szívhez.
A szív szerencsére nem olyan érzékeny, mint az agy. Egy egészséges szív tönkretételéhez viszonylag hosszú évek kemény ártalmai szükségesek. Az agynak elég pár percnyi oxigénhiány, hogy „elszálljon”, örökre…
Nem fog senki meglepődni, ha azt mondom: dohányzás. Mozgásszegény életmód. Stressz. Elhízás. Alvászavarok, nemalvás.
Bizony-bizony… Már az átmeneti alvászavartól is borul a rendszer. Amikor az átmeneti állapoton (nátha, vizsgadrukk, idegen környezet…) már túlmutat a probléma, az alvászavarból betegség lesz. Ennek következményeképpen változatos érrendszeri betegségcsokrokat szerezhetünk be, amely hatással lesz az egész keringési rendszerre.
Mi a szív?
Az egészséges szív bő öklömnyi, brutálisan erős izomcsomó. Légy oly’ kedves, szorítsd ökölbe a kezed egy pillanatra és nézz rá! Bizony egy ekkora szerv juttatja el tested legtávolabbi részébe is az oxigéndús vért a mintegy 75 billió (!) sejthez.
Elképesztő, ugye?
Folytathatnám a szív bemutatását azzal hány kiló, pitvarokból és kamrákból áll és milyen élettani tulajdonságokkal bír, de inkább pár más jellegű infót mondanék erről a létfontosságú, elképesztő és becses szervünkről.
- A nők szíve gyorsabban ver, mint a férfiaké, körülbelül hat ütéssel.
- Percenként 5-6 liter vér halad keresztül rajta.
- Egy pattogósabb zene emeli a vérnyomásod és a szívritmust, függetlenül a zenei stílustól.
- Az csecsemők szíve normál állapotban is nagyon szapora, akár 190-szer is összehúzódhat/elernyedhet. Az életkor előrehaladtával ez különböző okok miatt lecsökken.
- 1982-ben ültettek be először műszívet, az első pacemakert pedig 1958-ban.
- 3000 éves múmiákon is tetten érhetőek szívbetegségek.
- A szív saját ingerképző és ingerületvezető sejtekkel bír, ezek az úgynevezett sinus és atrioventrikuláris csomókban találhatóak – ezeknek köszönhető a szív automatikája. Ha működésükben „zárlat” keletkezik, a szív ritmusa megbolondulhat.
- Az első „sztetoszkóp” egy összetekert újság volt, egy francia háziorvos használta. Egészen addig „direkt hallgatózással”, azaz a mellkasra tett füllel vizsgáltak.
- A magzat szíve már a negyedik héten elkezd dobogni.
- Az érzelmek nagymértékben befolyásolják a szívműködést – felgyorsíthatják és le is lassíthatják.
- A kék bálna szívének súlya átlagosan 180 kiló, és percenként 20-at ver.
Töltsétek meg méltó tartalommal a Szív Világnapját!
Megpilláztam az időjárás-előrejelzést, szuper idő lesz a hét végén! Mi biztosan teszünk egy szép nagy kört az erdőben! Mozduljatok ki ti is! Sétáljatok a szabadban, persze ne szmogos helyen…
Pattanjatok nyeregbe, bicajozzatok vagy ha már nyereg, lovagoljatok. Mindegy mit sportoltok, csak ne a net vagy a TV előtt punnyadjatok! Pakoljatok elemózsiát, sok zöldséggel, gyümölccsel, és fogyasszátok el egy szép erdei tisztáson.
Egyetek olajos magvakat, de ne csak a Szív Világnapján! Ha minden nap megesztek egy marékkal, már csökkentitek a szív és érrendszeri betegségek kockázatát!
A lényeg, tegyetek jót a szívetekkel!
Mozgassátok meg magatokat, kapcsolódjatok ki, nevessetek sokat, ugyanis egy kiadós kacaj helyrebillenti a vérnyomást, ellazulnak az érfalak, több vérhez, így több oxigénhez jut a szervezet. A nap zárásaként öleljétek meg egymást, az alvópárnáitokat, és aludjatok jól!
Szép álmokat!
*hyposomnia, insomnia: nehezített elalvás és/vagy szakaszos alvás és/vagy korai ébredés.
**parasomnia: az elalvás/felébredés folyamatának zavara, például alvajárás, narkolepszia.