Leírás
A szervezetben keletkező káros bomlástermékeket a tüdő, a belek, a verejtékmirigyek és a vesék távolítják el. A vesék a vízben oldható anyagcsere végtermékekből képeznek vizeletet. A két vesénk a hasüreg felső-hátsó részében, kb. derékmagasságban helyezkedik el, feladatuk a vér folyamatos szűrése. Naponta kb. 1000 liter vér folyik át rajtuk, melyből 1,5 liter vizelet választódik ki.
Rendkívül bonyolult működésük egyrészt idegi, másrészt hormonális szabályozás alatt áll. Ha nem kielégítően működnek, a szervezetben felhalmozódnak a méreganyagok, zavar keletkezik a sav-bázis egyensúlyban, a folyadékháztartásban, súlyos vérszegénység, magas vérnyomás, emésztő- és idegrendszeri betegségek alakulnak ki.
Gyuri bácsi olyan fontosnak tartja a vesék védelmét, hogy egy speciális teát is készített ebből a célból, melynek neve Mezei zsurlós teakeverék (A vese védője).
Elkészítés
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 10 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Fogyasztása
Vesetisztításra, vízhajtásra, méregtelenítésre, ödémára naponta egy csészét ajánlott fogyasztani, 6 hétig, kúraszerűen, majd 4 hét szünetet kell tartani. Vesekőképződés megelőzésére kétnaponta egy csészével javasolt, és ebben az esetben nem kell szünetet tartani. A Mezei zsurlós teakeveréket éhgyomorra érdemes inni a reggeli órákban, lehetőleg ízesítés nélkül.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt, és 18 éves korig nem ajánlott. Szívelégtelenségben szenvedőknek, szív- és veseelégtelenségből adódó ödémáknál a fogyasztása nem ajánlott.
Az aranyvessző vizelethajtó hatású, gyulladáscsökentő flavonoid tartalma miatt húgyhólyaggyulladásban, vesemedence-gyulladásban, esetenként vesegyulladásban javallt.
A benne lévő nyálka serkenti a szervezet védettségét biztosító immunrendszer sejtes elemeinek működését (immunstimuláns hatás). Szív- és veseelégtelenségből adódó ödémáknál tilos a használata.
A veseműködést támogató gyógynövények közül elsősorban a tejoltó galajt és a zsurlót ajánljuk, melyek megtalálhatók a Mezei zsurlós teakeverékben (A vese védője). Mivel vízhajtó tulajdonságuk is van, legjobb a reggeli órákban meginni őket. A zsurló kitűnő csonterősítő, a tejoltó galaj egész mirigyrendszerünket is karban tartja.
A kisvirágú füzike antioxidáns, immunerősítő hatású gyógynövény. Fertőtlenítő, gyulladásgátló, fájdalomcsillapító, szövet- és vértisztító hatással rendelkezik. Használható minden vizeletkiválasztó-rendszeri megbetegedés, de főleg gennyes vesemedence vagy hólyag esetén. Veseteák állandó alkotórészévé válhat, főleg vesezsugornál nagy segítség. A vesében elhelyezkedő jóindulatú polipokat, daganatokat is felszámolja.
A vesék helyes működésének fenntartása érdekében nagyon oda kell figyelnünk, hogy mindig megfelelő mennyiségű és jó minőségű folyadékot igyunk: kávé, fekete tea, szénsavas, cukros üdítők helyett tiszta vizet érdemes fogyasztanunk. A csapvíz elvileg nem tartalmazhat egészségre káros anyagokat, néha mégis a kelleténél több nátrium, klór vagy nehézfém van benne, ezért érdemes víztisztító berendezésen átengedni.
Szerencsére a szűrt, forralt víz alkalmas gyógyteák készítésére is, melyekkel kielégíthetjük a szervezet folyadékigényét.