Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Jetlag – hogy ketyeg a belső óra?

Jetlag – hogy ketyeg a belső óra?

Természetesen nem ketyeg, de szépen, ritmikusan működik, akár egy pontos, hibátlan időmérő – már ha nem tesszük ki egy hosszabb repülőútnak. Mert akkor aztán lesz nemulass, jön a mumus, a jetlag, azaz „gyors időzóna-átlépés”(desynchronosis)!

Egy hosszabb repülőút – főleg, ha nyugatról-keletre repülünk, és legalább három időzónát átszelünk – olyan hatással van a hypothalamusra és az agyalapi mirigy tobozmirigyére, mintha leszedtük volna a mutatókat az óralapról, majd jó alaposan összemixeltük volna az egész hóbelevancot fogaskerekestől, rugóstól. Hát csoda, ha szegény szervezetünk megkeveredik, és összezavarodik?

A jetlag tünetcsokra bőséges és változatos, és az alvászavar szinte minden variációját tálalja – logikus, hiszen a belső óránk nem tud hipp-hopp alkalmazkodni. Főleg az idősek és a leromlott egészségi állapotúak számíthatnak erre. Elalvási nehézség, felületes alvás mikro-, vagy hosszabb megébredésekkel, a megszokottnál rövidebb alvásperiódusok.

Az alvászavarokkal, kialvatlansággal kéz a kézben járó levertség, enerváltság, ingerlékenység, fejfájás színesítheti a jetlag szimptómáit, ezt még tetézheti hányinger, emésztési zavarok (hasmenés vagy szorulás), rossz közérzet, kedvetlenség, koncentrálási nehézségek, vérnyomásproblémák, menstruációs problémák.
Nem segít a repülőgépen tapasztalható, a földinél alacsonyabb légnyomás, az alacsony páratartalom, és a beszűkült mozgástér sem.
Az pedig, amikor télből a nyárba vagy nyárból a télbe pottyanunk – még inkább megnehezíti a dolgunkat.

Biológiai óránk motorja – többek mellett – a tobozmirigy. Ez termeli a melatonin nevű hormont, szabályozva szervezetünk cirkadián (napi) ritmusát, azaz az alvás/ébrenlét váltakozását. Amikor jön az este és vele a sötétség, elkezd ez a csodaszerv hormont termelni, hogy felkészüljön az éjszakai nyugovóra. Itt csúszik hiba a számításba, mert ugye hirtelen egész más időszámításba cseppenünk a repkedéssel. Minél több időzónát ugrottunk át, annál több időre van szükségünk helyrebillenni. Állítólag keleti irányba haladva időzónánként egy nap, nyugati irányban haladva időzónánként másfél nap, mire kiheverjük a repkedést.

Előzd meg, hogy kisebb csapásokat mérje rád a jetlag!

  • Ne tömd tele magad sem repülés előtt, se közben, se utána.
  • Igyál! Nem, nem alkoholt és a kávéval is nagyon csínján! Szénsavmentes vizet fogyassz, de ezt se vidd túlzásba, főleg, ha könnyen ödémásodsz, és/vagy keringési problémáid vannak.
  • Állj fel időnként, sétálj – indíts be a pangó vénák keringését.
  • Állítsd át mielőbb az új időszámításra az órádat. Vegye észre a tudatalattid is, hogy valami készül.
  • Pihend ki maga az út előtt – jobban fogod bírni, és legalább pihent leszel – legalábbis egy darabig.
  • Vigyél magaddal gyógynövényes alvópárnát! A kispárna nem foglal nagy helyet, remek útitárs. Gyógynövényei stresszoldók, segítenek ellazulni. Tönkölypelyva-töltete remekül megtámasztja a nyakad a repülőút során.
  • Használd: füldugó, szemmaszk!

Kívánunk jó utat, és hogy mielőbb helyrebillenjenek belső órád kiakadt mutatói!

Az oldal tetejére