A házimunka a legtöbb ember számára nem tartozik a kellemes, vágyott elfoglaltságok közé, ám megkerülhetetlen része az életnek. Sajnos gyakran előfordul, hogy amikor kirepül a gyerek, tanácstalanul áll a nagybetűs élet kapujában, mert nem tudja, hogy miképp is kezdjen neki az otthoni munkának. Szülőként azt vallom, hogy a mi felelősségünk időben megtanítani nekik – legyen szó akár lányról, akár fiúról – hogyan tudják ellátni a háztartás körüli teendőket. Megfelelő feladat életkor szerint, hogy a gyerek időben megszokja és fejlődjön, erről szól alábbi bejegyzésünk.
Olvass tovább, és elárulom, szerintem milyen feladatok a legmegfelelőbbek az egyes életszakaszokban!
Totyogó korban a legfontosabb a bevonódás érzése, a szülő részéről pedig a türelem.
2-3 éves kor: egyszerű házimunka
Ha ügyesek és elég türelmesek vagyunk, már egészen kiskortól megtaníthatjuk gyermekünket az alapokra. 2-4 éves korában ez még korlátozódhat a “pakolj el magad után” napi rigmusra, de ez tökéletes is az alapok lefektetéséhez. A totyogók természetüknél fogva ugyanis imádnak pakolászni, és szeretik, ha bevonják őket egy-egy feladatba. Ebben az életszakaszban természetesen még nem fog olyan olajozottan menni a rájuk bízott feladat ellátása, ezért légy türelemmel gyermeked felé, hagyd a saját tempójában tenni-venni, és mindenképp dicsérd meg, amiért ügyesen elpakolt.
Feladat a 2-3 éves korosztályú gyerek számára:
- játékok összepakolása
- kis szemét kidobása a kukába
- eszközök odaadása, odavitele
- kifolyt folyadék feltörlése
Fontos, hogy gyermeked ne érezze tehernek a házimunkát, motivált legyen a feladatok elvégzésére.
3-5 éves korosztály: a kulcs a motiváció
Óvodáskorban a gyerekek már önállóbbak, és nem csak otthon kell megtartaniuk a rendet. Ekkor már jobban képesek összekapcsolni az egyes feladatok közötti összefüggést, ezért felelősségteljesebb házimunkát is rájuk bízhatsz, de figyelj arra, hogy mindemellett jobban vevőek a jutalmazásra is. Persze nem a legmegfelelőbb, ha a gyermek pusztán a jutalom miatt végzi el az adott házimunkát, ám olykor egy-egy apróság, esetleg plusz 30 perc játékidő sokat dobhat motivációjukon.
Feladat 3-5 éves gyerekek számára:
- kistermetű háziállat etetése
- növények öntözése
- szennyes kiválogatása, mosógép kipakolása
- zoknipárosítás
- a tányérja elpakolása
Kisiskolás korban a gyerekek már felelősségteljesebbek, így új feladatok is rájuk bízhatók.
6-7 éves korú gyerek: új kihívás, új feladat
A kisiskolás gyerekek már ügyesek, rengeteg feladatot képesek maguktól megoldani, hiszen az iskolában már több gyerekkel kell osztozniuk a figyelmen, és önállóan dolgozniuk. A szülők azonban képesek abba a hibába esni, hogy otthon továbbra is babusgatják gyermeküket. Természetesen tudom, hogy nehéz megállni gyermekünk elkényeztetését, és nem is az a cél, hogy leterheljük a gyermeket házimunkával (főleg a házifeladat mellett), ám fontos, hogy megértse, ő is a háztartás tagja, így vannak feladatok, amikből ki kell vennie a részét.
Ebben a korban sem fogják még tökéletesen elvégezni a rájuk bízott feladatokat, előfordulhat, hogy már nyűgnek érzik, épp ezért továbbra is nagy szerepe van a türelemnek és a kedves szavaknak.
Feladat 6-7 éves gyerekek számára:
- porszívózás
- könyvek elpakolása
- összesöprés
- szendvics készítés
- készítse ki este a másnapi ruháját
Az alsós gyerekek számára már kialakíthatsz egy rendszert, ami segít a feladatok átláthatóságában.
A feladatok bonyolódnak: 8-10 éves korosztály
Az alsós gyerekek már képesek nagyobb figyelmet szentelni egy-egy feladatnak és azt kellő körültekintéssel végrehajtani. Meghatározhattok rendszeres, napi vagy heti feladatokat, amik mindig az ő felelősségi köre alá tartoznak. Ezeket vezethetitek táblázatban, amiben kipipálhatja az elvégzett házimunkát, ha pedig különösen ügyesen végezte el a feladatot, kaphat érte egy matricát. A lényeg, hogy a gyermek szokjon hozzá a rendszeres feladatvégzéshez és felelősséghez olyan feladatokon keresztül, amit ő is könnyedén el tud végezni.
Feloszthatjátok az egész családon belül a feladatokat, amik aztán forgó rendszerben hetente rotálódnak. Érdemes a nagyobb feladatokat váltogatni, ilyen lehet a fürdőszoba takarítás vagy felmosás. Ezekhez akár készíthettek együtt házi, környezetbarát tisztítószert friss gyógynövényekkel, vagy illóolajokkal.
Feladat 8-10 éves gyerek számára:
- egyszerű főzési munkálatok, pl.: pogácsaszaggatás, szendvics készítés, zöldséghámozás
- autó mosás
- ágynemű lehúzása
- vécépapír kirakása
- portörlés
- mosogatás
- fürdőszoba takarítás
10 éves kor feletti gyerekek: precizitást igénylő feladatok
A tini korban nem a legkönnyebb rávenni a gyerekeket a házimunkára, azonban ilyenkor már szinte minden ház körüli munkába bevonhatók. Az alapok elsajátítása után szert tehetnek azokra a képességekre, amelyeknek később, ha kollégiumba vagy albérletbe költöznek, nagy hasznát veszik. Így önállóan is képesek majd megállni a helyüket, sőt, ha valamiben különösen tehetségesek, még barátokat is szerezhetnek képességeikkel. Legyünk őszinték, kinek ne lenne szimpatikus egy, a konyhában otthonosan mozgó, ételeit gyógynövényekkel megbolondító barát?
Legyen szó finom ételek elkészítéséről, vagy a villanykörte kicseréléséről, a lényeg, hogy ne ijedjenek meg egy probléma láttán, ha felnőttek, hanem kipipálandó feladatként gondoljanak rá.
Remélem, hogy sikerült Számodra is hasznos ötleteket adnom, és a beépíted tippjeinket a család hétköznapjaiba akár azonnali kezdéssel.
Kellemes tavaszvárást és vidám takarítást kívánunk!