Remélhetőleg mindenki alaposan feltöltötte a kalciferol, azaz D-vitamin, illetve D-hormon raktárait! Mármint fogyasztott elegendő mennyiségű és megfelelő növényi és állati eredetű táplálékot, melyek feldolgozása közben termelődött elővitaminok a napocska UBV sugarainak segítségével átalakultak D2- és a D3-vitaminná.
Hidd el, csak elsőre bonyolult!
Egyszerűsítem:
- növényi eredetű táplálék – szervezet által termelt elővitamin + UVB = D2-vitamin
- állati eredetű táplálék – szervezet által termelt elővitamin + UVB = D3-vitamin
Mit illik tudni?
A D-vitamin legismertebb hatása, hogy elengedhetetlen az egészséges csontozat, a fogak fejlődéséhez. A Kalcium és a Foszfor bélrendszerből való felszívódását is segíti. Ez azért rendkívül fontos, mert a Kalcium a csontokba, fogakba D-vitamin nélkül úgy jár, mint a pancser zsaru: nem tud a beépülni.
Az immun- és mozgásrendszer kifogástalan funkcionálásában, a sejtképzésben, a sejtek működésében is jelentős szerepe van.
Sok kalamajka származhat abból, ha üres a D-vitamin-dokk
Ennek elsősorban a vázrendszer és a fogak látják kárát. Az egyes csontok deformálódása, a csonttörésre való hajlam mellett csökken az izomtónus, izomfájdalmak jelentkezhetnek, késik a mozgásfejlődés, ezek mellett:
- egészségtelenül sápadt a bőr,
- a hangulat nagy eséllyel zuhan a béka feneke alá, megnőhet a depressziós esetek,
- az ízületi gyulladások száma, és a
- légúti fertőzés is gyakrabban éri utol az embert, mint hazugot a sánta kutya.
- Egyes kutatások összefüggést vélnek felfedezni a D-vitamin hiány és az allergiás ekcéma, asztma, a cukorbetegség első jeleként azonosítható inzulinrezisztencia, sőt, egyes daganatos megbetegedések kialakulás között is.
Hab a tortán, hogy a depresszió, az izom- és ízületi problémák, a légúti fertőzések, asztma, satöbbisatöbbisatöbbi társtüneteinek egyike az alvászavar. A fájdalom, a bedugult orr, a szorongás mind-mind melegágyai az ébren töltött éjszakáknak…
D-vitamin pótlás
A csecsemőknek eleve felírják a D-vitamint. Mivel a kalciferon zsírban oldódó vitamin/hormon, ezért nem ürül ki pikk-pakk a szervezetből – mindig be kell tartani az orvos által előírt adagot – felnőtteknek is.
Nekünk, felnőtteknek is pótolni illene, ha olyan helyen élünk ahol kevés a napsütéses órák száma és nem áll elegendő ultraibolya-sugár a rendelkezésünkre, vagy nagyobb városok légszennyezett ege alatt létezünk, illetve ha keveset vagyunk a szabadban. Ágyhoz kötöttség, folyamatos éjszakai műszak…
Bevételkor a jobb felszívódás miatt célszerű egy zsírosabb falatot vagy olajos magvakat rágni.
Csokibarna vagy, mégis D-vitamin hiányos?!
Bizony, előfordul, hogy minden látszat ellenére nem elég…
Egyes gyógyszerek, máj- és vesebetegségek, felszívódási zavarok, elhízás miatt simán előfordul! Az sem szerencsés, ha tetőtől-talpig burokba zár bennünket a naptej. Persze ne égjünk szénné, hiszen a magas és állandóan ránk záporozó UVB inkább árt – ésszerűen és mértékkel cserkésszük be az elegendő UVB-t. Fontos, hogy ne a napon fekve aludjuk ki azokat az órákat, melyeket éjszaka ébren töltöttünk!
A D-vitamin túladagolás?
Van ilyen? Igen, előfordulhat – túlzásba vitt étrend-kiegészítőkkel. Ilyenkor elsősorban emésztőszervi panaszok (hányinger, hányás, hasmenés, székrekedés, hasi fájdalom), fejfájás, elesettség a jellemző panasz.
Rajta, fussunk neki az ősznek!
Azért, mert az időjárás egyre mostohább lesz, még nem jelenti azt, hogy ideje begubódzni! Amikor csak tehetjük, menjünk a szabadba, nem csak a D-vitamin, hanem ezer millió más miatt, és azért is, hogy éjszaka remekül aludjunk!
Csodás őszt!
Források:
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/22261/a-d-vitamin-tuladagolasarol
http://www.szuloklapja.hu/gyermek-fejlodese/5393/d-vitamin-babaknak-kisgyerekeknek-mennyi-az-ajanlott-mennyiseg-mi-tortenik-ha-az-eloirtnal-tobb-d-vitamint-adsz-a-gyereknekhtml
https://premiumdiet.hu/a-d-vitamin-fontossaga/
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/18268/d-vitamin-szukseglet-gyermekkorban
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/22292/hogyan-potolhato-a-d-vitamin